Sonoforeza – dotrze tam, gdzie nie trafi żaden krem!

Zdarzyło Ci się, że krem, który kupiłaś w drogerii nie spełnił Twoich oczekiwań? Nic dziwnego, gdyby skóra przepuszczała do wnętrza organizmu każdą substancję na którą na trafi, ludzkość już dawno by wyginęła. Poznaj metodę, która znacznie poprawia wchłanianie kosmetyków do wnętrza skóry!

Skóra to nasz największy obrońca!

Natura chyba nie przewidziała, że w XXI wieku będziemy nakładać na nasze ciała kilka lub nawet kilkanaście produktów dziennie i zupełnie nie przystosowała skóry do ich przyjmowania. A może właśnie przewidziała? Podstawową funkcją skóry jest oddzielanie wnętrza naszego organizmu od środowiska, w którym żyjemy.

Słyszałaś o smogu, o tym jak wiele negatywnych konsekwencji niesie wdychanie zanieczyszczonego powietrza? Pomyśl co by się stało, gdyby wszelkie zanieczyszczenia powietrza dostawały się do organizmu nie tylko przez płuca, ale również przez całą powierzchnię naszego ciała? Pomyśl co by się stało, gdyby płyn do mycia naczyń, czy proszek do prania, przenikał przez skórę dłoni i wędrował wprost do naczyń krwionośnych? Głównym zadaniem skóry jest bronić nas przed potencjalnie szkodliwymi substancjami, z którymi się na co dzień stykamy.

Oczywiście od tej reguły istnieje kilka wyjątków, zarówno tych fizjologicznych (np. wymiana wody), jak również sztucznych, stworzonych przez człowieka. Stosowałaś kiedyś maść przeciwbólową? Okazuje się, że w pewnych szczególnych sytuacjach jesteśmy w stanie pokonać barierę jaką stanowi nasz naskórek i dotrzeć głębiej – do skóry właściwej, tkanki tłuszczowej, mięśni lub nawet naczyń krwionośnych i za ich pośrednictwem do dalszych części organizmu. Ze względów bezpieczeństwa i ograniczeń technicznych większość ogólnodostępnych kosmetyków nie oferuje takiej możliwości. Są jednak metody (stosowane przez kosmetologów), które pomagają pokonać barierę jaką stanowi naskórek i dostarczyć składniki aktywne do docelowego miejsca ich działania. Jedną z najskuteczniejszych metod wprowadzania kosmetyków do wnętrza skóry jest sonoforeza.

Na czym polega sonoforeza?

W zabiegu sonoforezy wykorzystujemy niezwykłe właściwości ultradźwięków, od wielu lat wykorzystywanych w medycynie i fizykoterapii. Pod wpływem fali ultradźwiękowej, zarówno w skórze, jak i w aplikowanym przez nas kosmetyku dochodzi do szeregu przemian, które umożliwiają pokonanie naturalnych barier ochronnych naskórka. Zabieg polega na nałożeniu na skórę specjalnego preparatu i przyłożeniu głowicy, która emituje fale ultradźwiękowe. Fale te sprawiają, że składniki aktywne zawarte w kosmetyku swobodnie przenikają do wnętrza skóry zapewniając dużo skuteczniejsze działanie niż ma to miejsce w przypadku posmarowania skóry zwykłym kremem z drogerii.

W czym tkwi sekret wysokiej skuteczności sonoforezy?

Niezwykła skuteczność sonoforezy wynika z faktu, że zabieg ten wykorzystuje aż 4 mechanizmy, które ułatwiają wnikanie substancji aktywnych do wnętrza skóry:
1. Powoduje, że cząsteczki kosmetyków, które wcześniej nałożymy na skórę zaczynają się przemieszczać i pokonywać naturalną barierę jaką stanowi naskórek.
2. Otwiera naturalne drogi, którymi składniki aktywne wnikają w głąb skóry – w normalnych warunkach skóra stanowi nieprzepuszczalną dla większości substancji barierę.
3. Zwiększa przepływ krwi w skórze, co korzystnie wpływa na przenikanie składników aktywnych, a także poprawia odżywienie i dotlenienie tkanek, przyspiesza usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz stymuluje naturalne zdolności regeneracyjne skóry.
4. Zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, dzięki czemu substancje czynne mają łatwiejszą drogę do docelowego miejsca swojego działania.

Jakie efekty można uzyskać stosując zabieg sonoforezy?

Efekty zabiegu sonoforezy zależą przede wszystkim od zastosowanych kosmetyków – zawartych w nich składników aktywnych, ich jakości, stężenia i wielkości cząsteczek. Istotna jest również jakość sprzętu oraz doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Kosmetyki do sonoforezy to zupełnie inne produkty niż te, które stosujemy na co dzień. Ich skład jest specjalnie skomponowany tak, aby w pełni wykorzystać możliwości jakie oferuje aparat do sonoforezy. Najlepsze i najskuteczniejsze produkty są dostępne wyłącznie w obrocie profesjonalnym – możesz z nich skorzystać w gabinecie kosmetycznym.

Preparaty do sonoforezy to specjalne koktajle – ampułki lub żele, które zawierają zestaw składników aktywnych starannie dobrany do potrzeb konkretnej skóry. Najczęściej są to koktajle przeznaczone do redukcji zmarszczek, przebarwień, teleangiektazji, trądziku, regulujące wytwarzanie sebum lub głęboko nawilżające. W zabiegach na ciało stosujemy preparaty ujędrniające, antycellulitowe, wyszczuplające, regenerujące i odmładzające.