Odchudzanie – z dietetykiem, czy własnymi siłami?

Czy podczas odchudzania opłaca się korzystać z pomocy dietetyka? Może warto zgłębić zasady zdrowego odżywiania i samodzielnie zająć się komponowaniem diety? Która droga przynosi lepsze i trwałe efekty?

Dietetyk – czy warto korzystać z jego pomocy?

Usługi dietetyków stają się coraz bardziej popularne. Żyjąc w ciągłym biegu ciężko znaleźć czas na samodzielne komponowanie zdrowych posiłków. Planując walkę ze zbędnymi kilogramami często decydujemy się na skorzystanie z pomocy dietetyka. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że jesteśmy pod stałą opieką specjalisty, który układa dla nas indywidualną dietę i monitoruje efekty odchudzania. W przypadku pytań lub wątpliwości nie musimy samodzielnie szukać rozwiązań – mamy do kogo zwrócić się o pomoc. Mamy również większą motywację. Kolejne wizyty u dietetyka motywują nas do przestrzegania diety.

Oczywistą wadą korzystania z pomocy specjalisty jest konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków. W wielu przypadkach jednak taka pomoc będzie dla nas bardziej opłacalna niż samodzielne odchudzanie. Zaoszczędzimy mnóstwo czasu, odchudzanie będzie krótsze i bardziej skuteczne. Co najważniejsze, mamy również pewność, że jesteśmy pod opieką fachowca, a więc nasze zdrowie nie ucierpi w wyniku stosowania restrykcyjnych, niesprawdzonych diet.

A może jednak we własnym zakresie?

Problemy z wagą często są konsekwencją niezdrowego stylu życia. Warto pamiętać, że nie będziemy w stanie utrzymać szczupłej sylwetki, jeśli nie wprowadzimy trwałych zmian w naszym sposobie odżywiania, aktywności fizycznej i ogólnie w podejściu do naszego zdrowia. Korzystając z pomocy dietetyka, dostajemy gotowe recepty. Jeśli nie pójdzie za tym samodzielna edukacja, może okazać się, że po zakończeniu współpracy z dietetykiem wrócimy do starych nawyków. W takiej sytuacji zbędne kilogramy wrócą oczywiście w mgnieniu oka.

Osoby, które odchudzanie łączą ze zmianą stylu życia, często uzyskują znacznie lepsze długoterminowe efekty. O ile odchudzamy się rozsądnie i towarzyszy temu samodzielna nauka na temat zasad sporządzania zdrowych posiłków, mamy znacznie większe szanse na utrzymanie nowej wagi.

Dla wielu osób samodzielne odchudzanie okazuje się być początkiem nowej pasji. Zmienia się nasze podejście do własnego ciała, zaczynamy czerpać radość z samodzielnego komponowania zdrowych posiłków i aktywnego spędzania czasu. Oczywiście taką samą drogę możemy przejść również w towarzystwie dietetyka, niemniej jednak posiadanie gotowych recept często sprawia, że tracimy motywację do samodzielnego działania.

To w końcu jak: z dietetykiem czy bez?

Jeśli nie masz czasu zająć się edukacją w zakresie zdrowego odżywiania, zgłoś się do dietetyka. Bezrefleksyjne korzystanie z gotowych internetowych diet, może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Być może na którymś z etapów Twojej współpracy ze specjalistą, poczujesz się gotowa do samodzielnego komponowania posiłków.

Jeśli cierpisz na jakiekolwiek problemy zdrowotne, zdecydowanie zrezygnuj z odchudzania na własną rękę. Specjalista pomoże Ci schudnąć bezpiecznie i zdrowo, uwzględniając indywidualne potrzeby Twojego organizmu.

Jeśli dysponujesz czasem i chęcią na wprowadzenia trwałych zmian w swoim stylu życia, możesz spróbować samodzielnie zmierzyć się z komponowaniem nowej diety. Pamiętaj jednak, że aby zrobić to dobrze, musisz przyswoić sporo nowej wiedzy. Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, książek i opracowań ekspertów. Internetowe fora, czy artykuły w prasie kobiecej nie są najlepszym źródłem fachowych informacji, chyba że materiały tworzą doświadczeni eksperci.

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, pamiętaj, że nie warto chodzić na skróty. Musisz mieć świadomość, że przed Tobą długa i być może ciężka droga do odzyskania upragnionej figury. Nawet jeśli korzystasz z profesjonalnego wsparcia dietetyka lub trenera, nie wykonają oni za Ciebie pracy. Sukces odchudzania zależy głównie od Twojej wytrwałości i determinacji.