Jak się pozbyć obrzęków?

Uczucie ciężkości, opuchnięcie nóg, „worki” pod oczami – sprawdź jak poradzić sobie z tymi problemami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem. Zatrzymywanie wody w organizmie to często jedna z przyczyn problemów z odchudzaniem!

Woda ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Czy wiesz, że w organizmie jest nawet 60% wody?! Ciężko to sobie wyobrazić, ale woda jest tak naprawdę wszędzie – we krwi, w każdej komórce i w każdym narządzie. Ciało reguluje ilość gromadzonej wody w zależności od różnych czynników, np. temperatury, diety i hormonów. Jeśli wody jest za mało mówimy o odwodnieniu. Nadmiar wody zwykle jest wydalany z moczem. Czasami jednak woda jest zatrzymywana w tkankach, co może prowadzić do powstawania obrzęków

Jak powstają obrzęki?

Woda nieustannie krąży w naszym organizmie – jest głównym składnikiem osocza krwi, a także płynu wypełniającego nasze komórki. Pod wpływem wysokiej temperatury, naczynia krwionośne rozszerzają się i mogą zostawiać w tkankach nadmiar wody. Kiedy dodamy do tego niewielką aktywność fizyczną, przekładającą się na gorsze odprowadzanie wody z tkanek, obrzęk gotowy! Właśnie dlatego największe problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie mają osoby, które niewiele się ruszają, mają siedzącą lub stojącą pracę. Oczywiście problem nasila się często właśnie latem, kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami.

Rano, po całej nocy spędzonej w pozycji leżącej, pojawiają się obrzęki w okolicy oczu. Wieczorem z kolei najczęściej puchną nogi i ręce. Krew, które musi wracać do serca wbrew sile grawitacji, zostaje w tkankach i wywołuje uczucie ciężkich nóg.

Co jeszcze może być przyczyną obrzęków?

Wśród przyczyn powstawania obrzęków znajdziemy zarówno niegroźne, ale wymagające naszego działania czynniki, takie jak nieprawidłowa dieta, brak ruchu, przemęczenie, odwodnienie czy chodzenie w ciasnym obuwiu, jak również poważne dolegliwości wymagające wizyty u lekarza. Obrzęki mogą pojawiać się w przebiegu takich chorób jak: niewydolność układu krążenia, choroby nerek, wątroby czy niedoczynność tarczycy.

Jak walczyć z obrzękami?

W walce z obrzękami bardzo ważna jest profilaktyka. Pierwszą rzeczą jaką powinna zrobić osoba mająca problem z zatrzymywaniem wody w organizmie jest paradoksalnie zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Jeśli organizm nie dostaje odpowiednich ilości wody, jest to dla niego sygnał, że warto „na wszelki wypadek” zacząć tę wodę gromadzić. Kolejnym krokiem powinno być wyeliminowanie z diety nadmiaru soli. Sól sprzyja gromadzeniu wody w tkankach. Warto pozbyć się solniczki, czyli nie dosalać potraw na talerzu oraz zmniejszyć ilość soli dodawanej podczas gotowania. Można również zmniejszyć ilość produktów, które same w sobie zawierają dużo soli, czyli np.: gotowe dania, sosy, słone szynki, ser żółty, słone przekąski (chipsy, paluszki, orzeszki), soki warzywne i mrożonki.

Zabiegi, które wspomagają walkę z obrzękami

Świetnym sposobem na redukcję obrzęków są zabiegi drenażu limfatycznego, które usprawniają przepływ płynów w tkankach i przyspieszają odprowadzanie wody. Chodzi o to, żeby wspomóc organizm w tym, czego z różnych względów w danej chwili sam nie jest w stanie zrobić. Zabiegi drenażu są świetnym rozwiązaniem dla osób, które często mają „ciężkie nogi”, odchudzają się (bywa, że nadmiar kilogramów jest związany z nadmiarem wody), są mało aktywne fizycznie, niezdrowo się odżywiają oraz dla kobiet przed miesiączką (zmiany hormonalne w tym okresie powodują zwiększone gromadzenie wody).

Warto również:
– regularnie się ruszać – nawet krótki spacer pozytywnie wpłynie na kondycję układu krążenia,
– jeśli pracujemy w pozycji stojącej lub siedzącej, podczas pracy wykonywać drobne ćwiczenia, które poprawią przepływ krwi w nogach, np. krążenia stóp, napinanie i rozluźnianie mięśni,
– postawić na luźne obuwie na płaskim obcasie, szczególnie w upały,
– kupić specjalne rajstopy przeciwobrzękowe,
– dużo odpoczywać z nogami uniesionymi w górę,
– masować nogi wieczorem – zawsze w kierunku serca,
– ograniczyć spożywanie alkoholu, który sprzyja zatrzymywaniu wody.

Presoterapia – antidotum na obrzęki!

Najlepsze efekty uzyskamy korzystając z drenażu limfatycznego wykonywanego przez specjalne urządzenie (PRESOTERAPIA), które precyzyjnie uciska ciało, dostosowując siłę zabiegu do naszych indywidualnych potrzeb. To wspaniały zabieg, dzięki któremu możemy uzyskać efekt:
– redukcji obrzęków,
– zmniejszenia masy ciała,
– usprawnienia krążenia krwi i limfy,
– redukcji problemu ciężkich nóg,
– poprawy samopoczucia,
– poprawy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii,
– lepszego odżywienia i dotlenienia skóry,
– redukcji cellulitu wodnego,
– zwiększenia efektów terapii odchudzających.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Wybierz się do najbliższego salonu BodyConcept! Spraw, że wreszcie poczujesz się lekko i atrakcyjnie!