Jak dbać o cerę trądzikową?

Jak poradzić sobie z trądzikiem młodzieńczym i trądzikiem u osoby dojrzałej? Które kosmetyki pozwalają uzyskać najlepsze efekty redukcji niedoskonałości, a od których najlepiej trzymać się z daleka? Dowiedz się wszystkiego na temat skutecznej pielęgnacji cery trądzikowej!

Trądzik – kiedy się pojawia i dlaczego nie znika?

Trądzik zwykle pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy na naszą skórę zaczynają intensywnie działać hormony płciowe. Pod wpływem androgenów zwiększa się aktywność gruczołów łojowych, skóra zaczyna się błyszczeć, pojawiają się zaskórniki i zmiany zapalne. Nie każda osoba, która dojrzewa będzie miała problemy z cerą, niemniej jednak w wieku kilkunastu lat mniej lub bardziej nasilony trądzik jest problemem większości młodych ludzi.

U szczególnie podatnych osób, trądzik nie znika wraz z zakończeniem okresu dojrzewania płciowego. Czasami utrzymuje się jeszcze kilka, a nawet kilkadziesiąt kolejnych lat. Dlaczego niektórzy mają idealnie gładką skórę, a inni zmagają się z niedoskonałościami przez sporą część dorosłego życia?

Od czego zależy utrzymywanie się problemów z trądzikiem?

Na powstawanie trądziku składa się kilka czynników – jeśli mamy do nich naturalną skłonność, zapewne problemy z cerą nie miną po okresie dojrzewania. Do przyczyn trądziku zaliczamy:

1) Nadmierną aktywność gruczołów łojowych – zlokalizowane w skórze gruczoły wytwarzają zbyt dużo sebum (łoju) – substancji, której zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli sebum jest za dużo, cera się błyszczy (skóra tłusta lub mieszana). Wzrasta także ryzyko powstania niedoskonałości – łój jest znakomitą pożywką dla bakterii.

2) Obecność bakterii Propionibacterium acnes – bakteria ta występuje na skórze wszystkich ludzi, u osób z problemem trądziku ma ona jednak znacznie lepsze warunki do rozwoju, co z kolei doprowadza do powstawania stanów zapalnych.

3) Nieprawidłowe złuszczanie się naskórka – nasz naskórek mniej więcej co miesiąc jest wymieniany. Stare komórki złuszczają się, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Jeśli stare komórki nie złuszczają się w takim tempie jak powinny, ich nadmiar doprowadza do zatkania ujść gruczołów łojowych. Pojawiają się zaskórniki, w których z kolei namnażają się bakterie – powstają zapalne zmiany trądzikowe, czyli popularne „pryszcze”.

Wszystkie te mechanizmy mogą występować „same z siebie”, niemniej jednak u podłoża trądziku często leżą dodatkowe przyczyny nasilające opisane powyżej mechanizmy. Można tu wymienić np. nieprawidłowy poziom hormonów we krwi, dodatkowe infekcje bakteryjne, stosowanie niektórych leków, problemy z układem odpornościowym, nieodpowiednią pielęgnację itd. Warto przyjrzeć się przyczynie powstawania trądziku i starać się tą przyczynę wyeliminować. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że poprawa kondycji cery związana z odpowiednią pielęgnacją utrzyma się naprawdę długo.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej powinna koncentrować się na wyeliminowaniu głównych mechanizmów odpowiedzialnych za stosowanie niedoskonałości:

1) Ograniczeniu nadmiernej aktywności gruczołów łojowych – stosowaniu kosmetyków o działaniu normalizującym i wyciszającym skórę.

2) Ograniczeniu namnażania się szkodliwych bakterii – tutaj świetnie sprawdzają się składniki aktywne o działaniu antybakteryjnym.

3) Usunięciu martwego naskórka blokującego ujścia gruczołów łojowych – w tym celu stosujemy peelingi.

Najlepsze rezultaty w przypadku cer trądzikowych przynosi regularne wykonywanie peelingów chemicznych dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Peelingi kwasowe (popularne „kwasy”), działają jednocześnie na wszystkie 3 przyczyny trądziku, oferując jednocześnie dodatkowe właściwości wzmacniające i regenerujące skórę. Peelingi z kwasami wpływają również na ograniczenie ryzyka powstawania blizn oraz pomagają pozbyć się pozapalnych przebarwień, które zwykle zostają na skórze po wygojeniu się wykwitów trądzikowych.

Warto również skorzystać z zabiegów takich jak:
– mikrodermabrazja lub oczyszczanie manualne – dla głębokiego i dokładnego oczyszczenia cery,
– peeling kawitacyjny – delikatniejsza forma oczyszczania dla cer z dodatkowym problemem nadmiernej wrażliwości lub skłonnością do pękania naczynek,
– sonoforeza – zabieg, podczas którego dostarczamy do wnętrza skóry składniki aktywne – głęboko nawilżające skórę i redukujące trądzik,
– fale radiowe – świetnie sprawdzają się w redukcji głębokich blizn potrądzikowych.

Jakie kosmetyki stosować w domu? Czego bezwzględnie unikać?

W domu warto stosować peelingi i specjalistyczne kosmetyki, które wzmacniają działanie zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetycznym. Najlepsze efekty poprawy kondycji cery (redukcja niedoskonałości, zmatowienie i wygładzenie certy) możemy uzyskać stosując preparaty z: siarką, nadtlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym, AHA, kwasem salicylowym, oczarem wirginijskim, aloesem, rumiankiem, szałwią, nagietkiem, rozmarynem, korą dębu, zieloną herbatą, propolisem, cynkiem i witaminami.

W codziennej pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej należy pamiętać o tym, aby:
– unikać kosmetyków o działaniu wysuszającym (np. kosmetyki z alkoholem), które zamiast wyciszać cerę, ostatecznie powodują jeszcze większe wytwarzanie sebum,
– regularnie i głęboko nawilżać skórę, dzięki czemu uda nam się skuteczniej ograniczyć nadmierną aktywność gruczołów łojowych i poprawić ogólną kondycję skóry,
– zrezygnować z opalania, które sprzyja wysuszeniu skóry,
– regularnie oczyszczać cerę (preparatami przeznaczonymi dla cery trądzikowej), zawsze zmywać makijaż, solidnie dbać o higienę pędzli, gąbeczek itd.,
– często zmieniać pościel, szczególnie poszewki poduszek,
– nie wyciskać samodzielnie zmian trądzikowych (oczyszczanie twarzy warto wykonać u kosmetyczki),
– zadbać o zdrową dietę i prawidłową wagę – udowodniono, że osoby z nadwagą częściej zmagają się z trądzikiem i zwykle ma on u tych osób znacznie cięższy przebieg.