Co dzieje się ze skórą w okresie menopauzy?

Wchodzisz w okres przekwitania? Czujesz, że Twoja skóra jest w coraz gorszej formie? Zastanawiasz się jak zatrzymać powstawanie zmarszczek? Dowiedz się co dzieje się ze skórą w okresie okołomenopauzalnym! Poznaj skuteczne metody poprawy kondycji skóry narażonej na nagły spadek poziomu hormonów!

Im jesteśmy starsze, tym niestety mniej wydajnie pracuje cały nasz organizm. Momentem przełomowym jest wejście w okres menopauzalny – czas, w którym nasze ciało uczy się funkcjonować w nowej hormonalnej rzeczywistości. To właśnie w tym okresie wiele kobiet obserwuje drastyczne pogorszenie się stanu skóry. Warto odpowiednio wcześnie zadbać o kondycję skóry. Zapewnić jej dodatkowy zastrzyk energii, który pomoże dostosować się do nowych warunków. Jak to zrobić?

Menopauza oznacza zmiany

W okresie przekwitania zmniejsza się wydzielanie żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Stopniowo zanika miesiączka i kobieta traci zdolność do zajścia w ciąże. Zmniejszenie stężenia hormonów ma wpływ nie tylko na narządy płciowe, ale również na cały organizm. W okresie okołomenopauzalnym kobiety odczuwają wiele niekorzystnych objawów takich jak: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, bóle głowy, drażliwość, obniżony nastrój i problemy z koncentracją. Wzrasta ryzyko wielu groźnych chorób i dolegliwości, m.in.: osteoporozy, miażdżycy, nadciśnienia, nietrzymania moczu, problemów z układem nerwowym. Zmiany hormonalne odbijają się również niekorzystnie na kondycji skóry.

Wpływ żeńskich hormonów płciowych na wygląd skóry

Największe znaczenie dla kondycji skóry mają estrogeny. Ich działanie na urodę jest wielokierunkowe. Odpowiadają m.in. za:
– odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry,
– jędrność i elastyczność skóry,
– regularną odnowę i regenerację naskórka,
– prawidłowy przebieg podziałów komórkowych,
– syntezę kolagenu i elastyny,
– prawidłowe napięcie skóry,
– ochronę skóry przed przedwczesnym starzeniem,
– odporność skóry na rozciąganie, infekcje i szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Estrogeny dodają skórze witalności i blasku. Ich działanie najpełniej widać w okresie owulacji, kiedy ich poziom jest wysoki, a my czujemy się młode i atrakcyjne.

W okresie przekwitania poziom estrogenów spada nawet o 75%! Łatwo sobie wyobrazić jak tak drastyczne zmniejszenie stężenia tych hormonów odbija się na kondycji skóry. Obserwujemy problemy z odpowiednim odżywieniem i nawilżeniem skóry. Skóra staje się cienka i mniej odporna na uszkodzenia. Pojawia się wiotkość i zmarszczki, które stopniowo się pogłębiają. Osłabiają się wszystkie struktury skóry. Naczynka krwionośne mają większą skłonność do pękania, a zaburzona praca komórek barwnikowych skutkuje powstawaniem nieestetycznych przebarwień. Zwiększa się skłonność do podrażnień, czasami pojawia się trądzik. Twarz traci owal, policzki zaczynają opadać, a pod oczami pojawiają się charakterystyczne sińce i worki.

Jak pomóc osłabionej skórze?

Osłabiona wahaniami hormonów skóra wymaga kompleksowego wsparcia. Twoim zadaniem jest dostarczenie jej składników, które wspomogą fizjologiczne procesy zachodzące w skórze, jak również usprawnienie naturalnych procesów odnowy i regeneracji, które z wiekiem zachodzą niestety coraz wolniej. Wykorzystaj możliwości jakie daje Ci współczesna kosmetologia! Skorzystaj z profesjonalnych zabiegów odmładzających. Dzięki aparaturze dostępnej w salonie BodyConcept możemy wprowadzić głęboko do skóry aktywne składniki, które opóźnią procesy starzenia się skóry i przywrócą jej odpowiedni poziom nawilżenia. Polecamy również zabiegi regenerujące, takie jak stymulacja skóry przy wykorzystaniu fal radiowych. Fale radiowe pobudzają naturalny proces tworzenia włókien kolagenowych i elastynowych, co pozwala w krótkim czasie znacznie spłycić zmarszczki i zmniejszyć problem wiotkości.

Możesz również rozważyć skorzystanie z hormonalnej terapii zastępczej, która uzupełnia niedobory hormonów i pomaga uporać się z negatywnymi skutkami klimakterium. Pamiętaj jednak, że terapia hormonalna nie zastąpi zabiegów w gabinecie kosmetycznym i regularniej pielęgnacji domowej. Twoja skóra oprócz tego, że aktualnie zmaga się z menopauzą, dodatkowo podlega nieubłaganemu upływowi czasu. Im później rozpoczniesz zabiegi wzmacniające, odżywcze, ujędrniające i przeciwzmarszczkowe, tym dłużej poczekasz na efekty swoich działań.