Dlaczego warto chronić skórę przed słońcem? Poznaj 10 powodów!

W ramach przygotowań do urlopu koniecznie sprawdź, co dzieje się we wnętrzu skóry, która nie została zabezpieczona przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych! Wbrew pozorom zaczerwienienie i złuszczanie naskórka to jedne z najmniej poważnych konsekwencji nadmiernego opalania… Poznaj aż 10 powodów, dla których warto chronić skórę przed słońcem!

POWÓD 1 – Ryzyko rozwoju czerniaka

Udowodniono, że jednym z najważniejszych czynników rozwoju czerniaka – niebezpiecznego nowotworu skóry, jest promieniowanie słoneczne. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka, nie doprowadzaj do oparzeń słonecznych i chroń znamiona przed promieniowaniem UV. W przypadku dużej skłonności do powstawania znamion warto przez cały rok stosować kosmetyki z najwyższym filtrem przeciwsłonecznym. Możesz również dodatkowo chronić większe znamiona – np. zakleić je plastrem lub nasmarować grubszą warstwą kremu.

POWÓD 2 – Przebarwienia

Promienie słoneczne stymulują do pracy komórki skóry odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika. Nadmiar słońca doprowadza do zaburzenia pracy tych komórek – barwnika powstaje za dużo lub jest on nieprawidłowo rozprowadzany w skórze. Efekt: powstają przebarwienia. Aby uniknąć ciemnych plam na twarzy, dekolcie, plecach, ramionach, rękach i innych odsłoniętych częściach ciała, chroń skórę przed słońcem!

POWÓD 3 – Prawidłowe nawilżenie skóry

Co stanie się z wodą, którą pozostawimy w misce, w upalny dzień? Po kilku godzinach po prostu odparuje. Podobnie dzieje się z wodą w skórze. Im cieplej, tym więcej wody tracimy. Im więcej słońca, tym bardziej obciążona jest nasza skóra i tym słabsze są jej naturalne bariery ochronne. Aby utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry, unikaj opalania i nie zapominaj o piciu odpowiedniej ilości płynów!

POWÓD 4 – Nieprzyjemne oparzenia słoneczne

Jednym z najbardziej oczywistych skutków nierozsądnych kąpieli słonecznych są bolesne oparzenia. Skóra jest mocno zaczerwieniona, ciepła, a niekiedy nawet mocno bolesna. Jedyną skuteczną metodą przeciwdziałania oparzeniom jest stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Im mocniejsze słońce i im dłuższy czas wystawienia skóry na działanie UV, tym wyższy współczynnik SPF. Warto również pamiętać o regularnym powtarzaniu aplikacji kremu, np. co 2 godziny.

POWÓD 5 – Dodatkowe zmarszczki

Fotostarzenie to starzenie skóry spowodowane promieniami UV. Jak widzisz ten rodzaj starzenia ma nawet swoją osobną nazwę. Wiele osób sądzi, że słońce jest tylko jednym z bardzo wielu czynników pogarszających stan skóry. Faktem jest jednak, że promienie słoneczne to jeden z najważniejszych powodów, dla których na naszej skórze pojawiają się zmarszczki, szczególnie jeśli pojawiają się przedwcześnie!

POWÓD 6 – Łuszczenie się skóry i nieestetyczne plamy

Długofalową konsekwencją oparzenia słonecznego jest pogrubienie i łuszczenie się naskórka. Skóra schodzi niczym z węża – całymi płatami. Wygląda to bardzo niekorzystnie – na mocno brązowej skórze pojawiają się bardzo jasne plamy. W takiej sytuacji pomogą tylko regularne peelingi. Warto jednak pomyśleć o tym zawczasu i w ogóle nie doprowadzać do powstawania oparzeń!

POWÓD 7 – Rozszerzone i pęknięte naczynka

Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne zlokalizowane w skórze rozszerzają się. Właśnie dlatego osoby z cerą skłonną do powstawania „pajączków” powinny unikać gorących posiłków, sauny i opalania. Promieniowanie UV pośrednio doprowadza do trwałego rozszerzania i pękania naczynek – to kolejny argument za tym, żeby korzystać z kosmetyków chroniących skórę przed UV!

POWÓD 8 – Mniejsza odporność skóry

Słońce osłabia naturalne mechanizmy obronne naszej skóry. Zmniejsza szczelność naskórka, ułatwiając wnikanie szkodliwych drobnoustrojów do wnętrza skóry. Dodatkowo promieniowanie UV sprawia, że układ immunologiczny skóry działa słabiej, w wyniku czego łatwiej o infekcję, np. o opryszczkę.

POWÓD 9 – Nasilenie problemu trądziku i błyszczenia skóry

Promieniowanie słoneczne ma silne właściwości wysuszające. Osoby z cerą tłustą w okresie letnim często obserwują poprawienie się kondycji cery. Niestety ten efekt jest krótkotrwały. Przesuszona skóra zaczyna intensywniej produkować sebum, w rezultacie skóra błyszczy się znacznie bardziej niż przed wakacjami. Pojawiają się również dodatkowe zmiany trądzikowe.

POWÓD 10 – Nieestetyczny wygląd

Czasy, w których brązowa cera była modna, już dawno przeszły do historii. Obecnie dostrzegamy negatywne skutki oddziaływania promieni słonecznych, dlatego mocno opalona skóra kojarzy się raczej z brakiem troski o zdrowie i urodę. Jeśli chcesz wyglądać elegancko i atrakcyjnie, unikaj nadmiernej opalenizny!

Jak widzisz powodów, dla których warto chronić skórę przed słońcem, jest naprawdę sporo! Pamiętaj o tym, zanim wybierzesz się na spacer lub na plażę w upalny dzień. Zdecydowanie łatwiej jest przeciwdziałać powstawaniu problemów skórnych, niż później je likwidować!