Jak dbać o suchą skórę?

Czy wiesz, że skuteczna pielęgnacja suchej skóry wymaga zastosowania aż 3 różnych strategii? Jeśli do tej pory nie udało Ci się znaleźć dobrego sposobu na przesuszony i łuszczący się naskórek, sprawdź koniecznie czy nie popełniasz podstawowych błędów pielęgnacyjnych. Dowiedz się jak skutecznie nawilżyć mocno suchą skórę!

Suchość skóry – powszechny i groźny problem

Problem z suchością skóry dotyczy aż 15-20% osób. Przejściowe problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia sezonowo (np. zimą) są udziałem większości z nas. Jak radzić sobie z suchością skóry? Dlaczego suchość skóry jest istotnym problemem estetycznym?

Czy wiesz, że aż 20% wody w naszym ciele zlokalizowane jest właśnie w skórze? Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów metabolicznych. Brak wody skutkuje nie tylko uczuciem suchości, łuszczeniem się i pieczeniem naskórka, ale przede wszystkim zaburzeniem przebiegu mnóstwa reakcji, które odpowiadają za młody wygląd skóry, włosów i paznokci, dobrą kondycję naczyń krwionośnych i pozostałych struktur zlokalizowanych w skórze.

Pielęgnacja skóry suchej powinna obejmować 3 obszary:
-wyeliminowanie czynników, które pogłębiają problem,
– wzmocnienie naturalnych barier ochronnych skóry,
– nawilżenie skóry od zewnątrz i od wewnątrz.

Co szkodzi suchej skórze?

Jednym z najpoważniejszych czynników nasilających problemy z suchością skóry jest nieprawidłowa pielęgnacja. Stosowanie zbyt agresywnych, wysuszających kosmetyków (często przez wiele lat) doprowadza do nasilenia problemu i dodatkowych komplikacji w postaci nadmiernej wrażliwości skóry. Pojawiają się zaczerwienienia, uczucie pieczenia i szczypania. Czego należy unikać? Na pewno:

– mycia twarzy mydłem i innymi produktami, które nie są przeznaczone dla cery suchej – należy stosować łagodne kosmetyki do mycia i demakijażu,
– stosowania mocnych peelingów mechanicznych, które nasilają podrażnienia i zaczerwienienie – lepszym wyborem będą peelingi enzymatyczne,
– braku stosowania peelingów – łuszczący się naskórek nie sprzyja wchłanianiu składników aktywnych z kremów nawilżających,
– używania toników i innych kosmetyków z alkoholem,
– nakładania kosmetyków, które mogą podrażniać osłabioną skórę, np. z mocnymi kwasami.

Dodatkowo należy unikać innych czynników, które negatywnie wpływają na kondycję skóry suchej, czyli:

– wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, szczególnie bez wysokiej ochrony przeciwsłonecznej,
– wystawiania niezabezpieczonej skóry na działanie wiatru, mrozu,
– przebywania w mocno ogrzewanych pomieszczeniach z suchym powietrzem.

Jak wzmocnić naturalne bariery ochronne skóry?

Za utrzymywanie wody w skórze odpowiada:

– naturalny czynnik nawilżający (NMF) – to rozpuszczalne w wodzie związki zlokalizowane w warstwie rogowej naskórka, ich zadaniem jest zatrzymywanie wody w skórze,
– cement międzykomórkowy – to zbudowana z substancji o charakterze lipidowym „uszczelka” naskórka, która zapobiega ucieczce wody,
– płaszcz hydrolipidowy – warstwa lipidów, która pełni podobną funkcję do cementu międzykomórkowego, z tym że zlokalizowana jest na powierzchni skóry – blokuje drogę ucieczki wody z naskórka.

W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji oraz innych szkodliwych czynników każdy z powyższych mechanizmów ochrony skóry przed odwodnieniem może zostać zaburzony. Aby naprawić powstałe uszkodzenia i uzupełnić niedobory wody w skórze należy stosować kosmetyki z następującymi składnikami aktywnymi: gliceryna, mocznik, ceramidy, fosfolipidy, kolagen, elastyna, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), kwas hialuronowy, skwalen, proteiny pszenicy, ryżu, soi, owsa i jedwabiu, oleje i wyciągi roślinne oraz woski.

Pielęgnacja cery suchej uzależniona od pory roku

Latem można stosować nieco lżejsze kosmetyki – na dzień nawilżające, a na noc odżywcze – należy pamiętać, że sucha skóra dużo szybciej się starzeje, dlatego na noc profilaktycznie można stosować kremy przeciwzmarszczkowe. W przypadku cery dojrzałej podstawą jest pielęgnacja przeciwzmarszczkowa dedykowana cerze suchej. Zimą warto pamiętać o tłustych kremach ochronnych, szczególnie, jeśli wybieramy się na spacer lub na narty. Nie należy zapominać o nawilżaniu skóry ciała, pomadkach ochronnych do ust, a także maskach nawilżających do włosów.

Jeśli z suchością skóry zmagasz się od dawna, nie ryzykuj pielęgnacji na własną rękę! Wybierz się do specjalisty BodyConcept, który zdiagnozuje przyczynę suchości skóry w Twoim przypadku oraz dobierze odpowiednie preparaty i zabiegi. Pamiętaj, że podczas zabiegów w gabinecie kosmetycznym mamy szansę dotrzeć do głębszych warstw skóry i nawilżyć ją znacznie efektywniej!

Nawilżanie od wewnątrz

Najprostszym sposobem nawodnienia skóry od wewnątrz jest picie wody! W zależności od potrzeb zaleca się picie od 2 do 3 litrów wody dziennie, plus dodatkowe porcje w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej, przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach lub podczas upałów. Najlepsza jest czysta woda mineralna, ale sprawdzą się również lekkie zupy i owoce bogate w wodę, takie jak arbuz. Warto jeść dużo ryb i stosować naturalne oleje, które pozytywnie wpływają nie tylko na kondycję skóry, ale również całego organizmu.