5 powodów, dla których warto latem zacząć odchudzanie!

Jeśli chcesz pozbyć się dodatkowych kilogramów, zacznij latem! Okazuje się, że letnie miesiące sprzyjają zrzucaniu wagi co najmniej z pięciu powodów. Poznaj je i wykorzystaj okazję, którą daje Ci natura!

POWÓD 1 – nieograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców!

Zmiana niezdrowych nawyków żywieniowych bywa trudnym doświadczeniem. Musisz odmówić sobie lub przynajmniej znacznie ograniczyć przyjmowanie smacznych, ale niezdrowych produktów, które bardzo niekorzystnie wpływają na Twoją sylwetkę. Łatwiej podjąć to wyzwanie w czasie, w którym masz niczym nieograniczony dostęp do pysznych, zdrowych i niskokalorycznych warzyw oraz nieco mniej dietetycznych, ale niezwykle smacznych owoców.

W zimowe miesiące znacznie trudniej stworzyć prawidłowo zbilansowany, dietetyczny jadłospis. Latem, wizyty w sklepie spożywczym można w znacznej części zastąpić wypadami na okoliczny bazarek lub po prostu wizytą w osiedlowym warzywniaku. Zamiast pieczywa, na śniadanie zdrowy koktajl. Zamiast obiadu, pyszna i pożywna sałatka. Zamiast kolacji, świeża fasolka. Na drugie śniadanie i podwieczorek świeże owoce… Jeśli latem wyrobisz sobie zdrowe nawyki żywieniowe, zimą będzie Ci znacznie łatwiej utrzymać zdrową dietę. Będziesz chętniej szukać produktów, które przez całe lato sprawiały, że czułaś się lekko i miałaś mnóstwo energii do działania!

POWÓD 2 – znacznie więcej okazji do ruchu

Piękna pogoda zachęca do spacerów. Dużo łatwiej zmobilizować się do pójścia gdzieś piechotą, bo nie wiąże się to z koniecznością przedzierania się przez zwały śniegu lub przywdziewania na siebie kolejnych warstw odzieży. Wykorzystaj okazję, jaką daje Ci pogoda! Spędzaj czas na świeżym powietrzu kiedy tylko możesz! Wybierz się na pieszą lub rowerową wycieczkę, poznaj najbliższą okolicę i najpiękniejsze miejsca w twoim regionie. Jeśli nie planujesz dłuższych, zorganizowanych wakacji, postaw na krótsze weekendowe wycieczki, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, a pozostawią Ci wiele pięknych wspomnień!

POWÓD 3 – łatwiejsza mobilizacja do regularnych treningów!

Mówiłyśmy już, że lato sprzyja aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Warto podkreślić, że w ciepłe miesiące zdecydowanie łatwiej zmobilizować się także do regularnego wysiłku – ćwiczeń, biegania czy trenowania dowolnej dyscypliny sportowej:
– możemy ćwiczyć na świeżym powietrzu,
– pozbywamy się prozaicznych problemów choćby z koniecznością nakładania kilku warstw odzieży, dokładnym suszeniem włosów czy nieplanowaną depilacją przed wizytą na basenie,
– cały dzień jest jasno, co zdecydowanie nie sprzyja wieczornemu leniuchowaniu przed telewizorem czy komputerem.

Latem znika naprawdę dużo pretekstów do unikania ruchu. Podobnie jak w przypadku zdrowego odżywiania – istnieje naprawdę duża szansa, że dobre nawyki wyrobione latem zaprocentują zimą!

Powód 4 – pozytywne nastawienie i mniejszy apetyt!

Latem łatwiej o dobry humor! Piękna pogoda pozytywnie nastraja nas do działania, a długie spacery pozwalają świetnie odreagować stres, dzięki czemu unikamy zajadania go słodyczami czy słonymi przekąskami. Dodatkowy wysiłek jeszcze bardziej poprawia nasze samopoczucie. Warto dodać, że z powodu wyższej temperatury latem zwykle mamy mniejszy apatyt, a dodatkowe porcje wody, które przyjmujemy, „oszukują” żołądek, minimalizując ryzyko podjadania.

Powód 5 – widzisz efekty swoich działań!

Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego latem łatwiej rozpocząć walkę o zgrabną sylwetkę. Noszenie lekkiej, krótkiej odzieży nie pozwala nam tak skutecznie jak zimą ukrywać kompleksów i przesuwać w czasie decyzji o zmianie stylu życia. Jak na dłoni widzimy, gdzie jest nas odrobinę za dużo, co dla wielu osób jest dużą mobilizacją do działania. Z łatwością dostrzegamy również pierwsze efekty naszych starań, co pozytywnie nakręca już niemal każdą z nas. Każdy centymetr mniej zachęca do dalszych wysiłków, dzięki czemu dużo łatwiej wytrwać w raz podjętym postanowieniu!